Fotboll:

Nu är serierna igång

FOTBOLL. I helgen var det dags för den lokala klubbfotbollen att kicka igång seriesäsongen. Hur gick det för ditt lag i premiären? Lokaltidningen har alla resultat från helgens premiär.

Division 2 dam

Södra Skåne
Husie IF-Lunds SK 6-1
BK Olympic-Uppåkra IF 0-5
Österlen FF-BK Höllviken 1-4
Södra Sandby IF-Hardeberga BK 5-1
Lunds BoIS-Stehags AIF 3-1
Norra Skåne
Broby IF-Röke IF 2-2
Västra Karups IF-Billesholms IK 2-0
FC Hessleholm-Kullabygdens DFF 0-2
GIF Nike-Glumslövs FF 0-2
IK Wormo-Fjälkinge IF 1-1

Division 3 dam

Sydvästra Skåne
IFK Trelleborg FK-Hyllie IK 2-1
Janstorps AIF-FC Rosengård 1917 3-7
Backarnas FF-IFK Malmö FK 0-7

Division 4 dam

Nordvästra Skåne
Helsingborgs City FC-Röstånga IS 0-8
Helsingborgs DFF-Tågarps AIK 0-4
Råå IF-Kvidinge IF 5-2
Helsingborgs AIS-Skäldervikens IF 0-6
Allerums GIF-Asmundtorp IF 2-2

Division 2 herr

Södra Svealand
Assyriska IF Norrköping-Konyaspor KIF 3-0
Motala AIF FK-Södertälje FK 3-0
IFK Aspudden/Tellus-IF Sylvia 3-0
Eskilstuna City FK-Arameisk-Syrianska IF 1-2
Huddinge IF-Karlslunds IF HFK 3-3
Värmbols FC-Smedby AIS 3-1
Västra Götaland
Eskilsminne IF-Sävedalens IF 1-2
Helsingborgs IF Akademi-Tenhults IF 1-1
Ullareds IK-IS Halmia 1-0
Laholms FK-Lindome GIF 0-5
Assyriska BK-Högaborgs BK 1-4
Höganäs BK-Dalstorps IF 3-0
Torslanda IK-Vinbergs IF 1-5
Södra Götaland
FC Rosengård 1917-FK Karlskrona 2-2
BK Olympic-Kvarnby IK 1-2
Asarums IF/FK-BW90 3-5
Lindsdals IF-IFK Hässleholm 2-0
Nybro IF-Torns IF 1-1
IFK Malmö-Lunds BK 1-2
Hässleholms IF-IFK Berga 2-1

Division 4 herr

Sydvästra Skåne
FBK Balkan-Malmö City FC 2-2
FC Trelleborg—KSF Kosova 3-3
Hyllie IK-Limhamns FF 2-2
Östra-Torp Smygehuk FF-Bjärreds IF 2-2
LB07-Åkarps IF 1-3
Husie IF-BK Höllviken 5-3
Östra Skåne
Rydsgårds AIF-Skånekurd FF 4-6
Hörby FF-Öja FF 2-1
Lunds SK-Veberöds AIF 6-2
Önneköps IF-Hammenhögs IF 3-0
Lunnarps BK-Staffanstorps GIF 1-0
IFK Simrishamn-Åhus Horna BK 0-0
Norra Skåne
Harrie FF-Helsingborgs Östra IF 1-1
Eslövs BK-Ekets GoIF 2-1
Vinslövs IF-Tågarps AIK 1-1
Förslövs IF-Ödåkra IF 0-0
Glumslövs FF-IFK Osby 3-1
Bjuvstorps FF-Råå IF 0-0

Division 5 herr

Mellersta Skåne
Askeröds IF-Torna Hällestads IF 3-1
Höörs IS-Snogeröds IF 1-3
Stehags AIF-Vittskövle IF 2-0
Tollarps IF-Lövestads IF 2-3
Marieholms IS-Vanstads IF 1-1
Södra Sandby IF-Örtofta IS 5-0
Nordöstra Skåne
Fjälkinge IF-IFK Knislinge 7-1
Glimåkra IF-Hjärsås/Värestorps IF 1-0
Åhus IF-Tosteberga/Nymölla IF 3-4
Åsums BK-Wä IF 1-5
Ovesholms IF-Bjärnums GoIF 0-4
Önnestads BoIF-Broby IF 0-1
Nordvästra Skåne
Helsingborgs AIS-Skäldervikens IF 3-1
Kullavägens BK-Västra Karups IF 0-1
Grevie GIK-Perstorp/Bälinge 1-2
Helsingborg City FC-Brunnby FF 3-1
Åstorps FF-Jonstorp IF FK 2-1
Båstads GoIF-Billesholms GIF 1-5
Södra Skåne
SoGK Charlo-Genarps IF 0-1
Skurups AIF-Ystads IF FF 0-2
Klagstorps IF-Svedala IF 4-1
FC Österlen-Liga 06 2-0
MF Pelister-IFK Ystads FK 6-1
Sydvästra Skåne
Oxie SK-Lirira IF 1-2
Bunkeflo FF-IFK Klagshamn 2-0
Skegrie BK-AIF Barrikaden 2-2
Lilla Torg FF-Vellinge FF 4-0
Bosnien Hercegovinas SK-Lindeborgs FF 1948 1-1
NK Croatia-Vellinge IF 0-5
Västra Skåne
FK Bosna-Härslövs IK 0-4
Borstahusens BK-Lunds BoIS 2-2
Ramlösa Södra IF-Uppåkra IF 4-1
Teknologkårens IF LTH-Fortuna FF 6-0
Asmundtorps IF-Lunds FF 2-2
Linero IF-FK Besa 1-1

Division 6-7 herr

Division 6 nordöstra Skåne
Lönsboda GoIF-Nävlinge IF 1-5
Sibbults IF-Jägersborgs IF 2-4
Sösdala IF-Näsums IF 1-1
VMA IK-Färingtofta IK 10-0
Farstorps GoIF-Hässleholm Freeflow AC 7-1
Division 6 nordvästra Skåne
IF Alexander den Store-Medina IF 0-1
Hyllinge GIF-IF Salamis 0-4
Väsby FK-Allerums GoIF 5-2
HF Olympia-Strövelstorps GIF 2-1
Hasslarps BK-Vegeholms IF 1-2
Division 6 norra Skåne
Vankiva IF-Röke IF 6-2
Kvidinge IF-Röstånga IS 5-0
FC Örkelljunga-IFK Rössjöholm 1-1
Ljungbyheds IF-Finja IF 3-1
Mala IF-Tyringe IF 3-2
Stidsvigs IF/Östra Ljungby IF-Vedby/Rönne IF 3-3
Division 6 östra Skåne
Degeberga GoIF-Näsby IF 2-3
Edenryds IF-Huaröds IF 2-2
Österslövs IS-Kiaby IF 1-0
Viby IF-Yngsjö IF 2-3
Linderöds IF-Vanneberga IF 1-2
Everöds IF-Svensköps IF 3-3
Division 6 södra
Holmeja IS-Gislövs IF 1-2
Skivarps GoIF-Anderslövs BoIK 1-4
Västra Ingelstads IS-Janstorps AIF 1-6
Gylle AIF-Klågerups GIF 0-6
Bara GIF-Skanör Falsterbo IF 3-2
Lilla Beddinge BK-BK Skansen 1-2
Division 6 sydöstra Skåne
Köpingebro IF-Sjöbo IF 0-3
Esperöds SK-Kiviks AIF 2-0
Wollsjö AIF-Blentarps BK 1-3
Sövde IF-Brösarps IF 3-0
Sankt Olofs IF-Spjutstorps IF 3-2
Gärsnäs AIS-Gröstorps IF 2-0
Division 6 sydvästra Skåne
Heleneholms SK-Korpen Malmö IF 0-6
Harlösa IF-Türk Anadolu FF 5-1
KSF Srbija Malmö-Arlövs BI 0-3
Rosengård FF-Dalby GIF 6-1
Hallands Nation-Kyrkheddinge IF 0-1
Division 6 västra Skåne
Billeberga GIF-BK Fram 2-5
BK Landora-Teckomatorps SK 1-3
Gantofta IF-Maglasäte IF 1-1
Furulunds IK-Svalövs BK 4-2
Löberöds IF-Häljarps IF 0-0
Vallåkra IF-Trollenäs IF 0-3
 
Division 7 sydöstra Skåne
Onslunda IF-Glemmingebro IK 4-1
Borrby IF-Baskemölla IF 8-0
Smedstorps IF-Svenstorps IF 2-2
Rörums SK-Sövestads IF 1-3

Division 7 sydvästra Skåne
KSG Makedonija-AC Kvarnby 4-0
Seveds FK-Malmö Boys IF 6-2
Ungdom Respekt FF-Athletic Club 2-2
Afro FK-Näsets FF 2-2
 
 
 
Fotnot: En del serier i Skåne, Halland, Blekinge, Småland och Östergötland har premiär först till helgen eller i slutet av april/början av maj.
 

Publicerad 11 April 2016 14:00

Lokaltidningen Höganäss nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få de senaste nyheterna tisdag och fredag