Lottat och klart – se här vilka ditt lag får möta

INNEBANDY. Årets spelprogram i Skånemästerskapen för herrar och damer är lottat. Sju grupper i herrklassen gör upp om slutspelsplatser i november. Damerna har fyra grupper där åtta lag tar sig vidare till slutspelsrundan.
Årets Skånemästerskap inleds den 15 augusti och de sista gruppspelsmatcherna ska avgöras senast 25 september.
Regerande mästare är FC Helsingborg (herrar) och Malmö FBC (damer).

Herrarna

Grupp 1
IK Stanstad
Åby IBK
Hofterups IBF
Göinge IBK
Grupp 2
FBC Engelholm
Sofiero FBC
Skurups IBK
Åkarps IBK
Grupp 3
Bromölla IBK
Örkelljunga IF
Gårdarike IBK
Bjärreds IBK
Grupp 4
Vv-84 SK Bjuv
Eslövs IBF
Palmstaden IK
Burlövs HIBF
Grupp 5
IBK Osby
Willands IBK
Höganäs IBF
FC Cimrishamn
IBK Höllviken
Grupp 6
IBS Svedala
Hjärnarps IBK
Lomma FBC
SS Sofiero
IBK Lund
Grupp 7
Munka Ljungby IBK Ak.
IBK Helsingborg
Genarps IBK
Frosta IBF
Ettan och tvåan från varje grupp går vidare till slutspelet där redan följande lag är direktkvalificerade: Höllvikens IBF, Malmö FBC, Åstorp/Kvidinge IBS, IBK Lund Elit, Munka Ljungby IBK, SST NET Landskrona IBK, Röke IBK och Malmhaug KFUM IBF. 
Så har de redan slutspelsklara lagen seedats:
Höllvikens IBF möter vinnaren i matchen 1:an grupp 7 - 2:an grupp 4
Malmhaug KFUM IBF - 1:an grupp 2
Munka-Ljungby IBK-vinnaren i matchen 2:an grupp 6 - 2:an grupp 1
IBK Lund Elit-vinnaren i matchen 1:an grupp 3 - 2:an grupp 5
Åstorp Kvidinge IBS-vinnaren i matchen 1:an grupp 1 - 2:an grupp 3
SST NET Landskrona-vinnaren i matchen 1:an grupp 5 - 2:an grupp 2
Röke IBK - 1:an grupp 6
Malmö FBC- vinnaren i matchen 1:an grupp 4 - 2:an grupp 7

Damer

Grupp 1
FC Helsingborg
Förslövs IF
Gårdarike IBK
IBK Lund
Grupp 2
IK Stanstad
Skurups IBK
Gantofta IBK
Bjärreds IBK
Grupp 3
Palmstaden IK
Höllvikens IBF
FCB Engelholm
Munka Ljungby IBK
Grupp 4
Malmhaug KFUM IBF
SST NET Landskrona
Göinge IBK
Åkarps IBK
Förutom de två bästa från varje grupp är Malmö FBC, Åstorp/Kvidinge IBS, IBK Lund Elit och Röke IBK direktkvalade till slutspelet.
Redan nu står det klart att Malmö FBC ställs mot vinnaren i mötet mellan ettan i grupp 4 och tvåan i grupp 2. Röke IBK möter vinnaren mellan ettan i grupp 1 och tvåan i grupp 3. Gruppettan i grupp 3 eller tvåan i grupp 4 ställs mot IBK Lund Elit och Åstorp/Kvidinge IBS möter vinnaren i mötet mellan ettan i grupp 2 och tvåan i grupp 1.

Publicerad 14 June 2016 13:00

Lokaltidningen Höganäss nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få de senaste nyheterna tisdag och fredag