Beslut:

Nu är fotbollsserierna satta

FOTBOLL. Efter några justeringar har Skånes fotbollförbund nu ställt samman nästa års serieindelning. Den definitiva serien sätts på förbundets Representantskapsmöte den 16 november.
 
Division 7, herrar:
Nordvästra: FC Canarias, Hjärnarps GIF, Hovs GoIF, Kropps GoIF, Kvidinge IF, Mörarps IF, Spanska Akademin FF , Stattena IF, Svedbergs GoIF och Vikens IK
Norra: FC New Life, Färingtofta IK, Hhlm Freeflow AC, Hörja IF, Maglasäte IF, Norra Rörums GIF, 7 Röstånga IS, S.Rörum Bygdeför., Tjörnarps BoIF, Verums GoIF och Skåne Fagerhults IF
Nordöstra: Bjärlövs IF, Degeberga GoIF, Gärds Köpinge IF, IK Kamp, Rinkaby GoIF, Skepparslövs IF, Strömsborgs IF, Svensköps IF, Treby IF, Ö.Sönnarslövs IF och Östanå Bruks IF
Västra: AC Kvarnby, FC Helsingkrona, GOF IF, Hardeberga BK, Hurva IF, Kungshults IK, Kyrkheddinge IF, Kävlinge GoIF, Löberöds IF och MKSF Pelagonija
Sydvästra: Afro FK, Ariana FC, Athletic Club, Bosniska FK Behar, FF Vuk, Gylle AIF, Näsets FF, Turk Anadolu FF, Turkisk Center FF och Tygelsjö BK
Östra: Baskemölla IF, Esperöds SK, Glemmingebro IF , Kiviks AIF, Lilla Beddinge BK, Onslunda IF, Rörums SK och Smedstorps IF. (3-mötes-princip då serien består av åtta lag).
 
Division 6, herrar

Nordvästra:
Allerums GIF, Brunnby, Båstads GoIF, Hasslarps BK, IF Salamis, Munka Ljungby IF, Stidsvigs IF, Strövelstorps GoIF, Torekovs IK, Vedby/Rönne IF, Vegeholms IF och Väsby FK
Nordöstra: Ballingslövs GoIF, Farstorps GoIF, Finja IF, Hästveda IF, Jägersborgs IF, Lönsboda GoIF, Mala IF, Röke IF, Sibbhults IF, Tyringe IF och Wisseltofta IF
Västra: BK Landora, Bosna FF, Ekeby GIF , FK Bosna, Gantofta IF, Helsingborg City FC, HF Olympia, Hyllinge GIF, Härslövs IK, IK Bergandy, Medina IF och Vallåkra IF
Mellersta: Billeberga GIF, Djurröds IF, Furulunds IK, Häljarps IF, Höörs IS, Linderöds IF, Marieholms IS, Nävlinge IF, Svalövs BK, Sösdala IF, Trollenäs IF, Venestads IF och Örtofta IS
Östra: Edenryds IF, Everöds IF, Huaröds IF, IFK Knislinge, Näsums IF, Vanneberga IF, Viby IF, Vinnö IF, Wä IF, Yngsjö IF, Önnestads BoIF och Österslövs IS
Sydvästra: Bunkeflo FF, Dalby GIF, FC Bellevue, FC Möllan, Halland Nations FF, Harlösa IF, Heleneholms SK, Korpen Malmö IF, Lokomotiv Lund IK, Lunds FF, Malmö Boys IF och Uppåkra IF
Södra: BK Skansen, Gislövs IF, Holmeja IS, Klågerups GIF, KSF Makedonija, KSF Srbija Malmö, Lindeborgs FF 1948, Oxie SK, Seveds FK, Skanör Falsterbo IF, Svedala IF och Västra Ingelstad IS
Sydöstra: Blentarps BK, Borrby IF, Brösarps IF, FC Österlen, Gröstorps IF, Gärsnäs AIS, Sankt Olofs IF, Svenstorps IF, Sövde IF, Sövestads IF, Vanstads IF och Wollsjö AIF
 
Division 5, herrar

Nordvästra: Bjuvstorps FF, Ekets GoIF, FC Örkelljunga, Förslövs IF, Grevie GIK, IFK Rössjöholm, Jonstorps IF FK, Kullavägens BK. Ljungbyheds IF, Perstorp Bälinge IK, Skäldervikens IF och Västra Karups IF
Nordöstra: Bjärnums GoIF, Broby IF, Fjälkinge IF, Glimåkra IF, Kiaby IF, Näsby IF, Ovesholms IF, Tosteberga/Nymölla IF, Vankiva IF, Vinslövs IF, VMA IK och Åsums BK
Västra: Asmundtorps IF, BK Fram, Borstahusens BK, Croatia Hbg KIF, FK Besa, Fortuna FF, Helsingborgs AIS , Linero IF, Lunds BoIS, Stehags AIF, Teckomatorps SK och Teknologkårens IF LTH
Östra: Hammenhögs IF, IFK Ystad FK, Köpingebro IF, Liga 06 IF, Lunnarps BK, Lövestads IF, Sjöbo IF, Spjutstorps IF, Tollarps IF, Vittskövle IF, Ystads IF FF och Åhus IF
Sydvästra: AIF Barrikaden, Arlövs BI, Bosnien Hercegovinas SK, Husie IF, IFK Klagshamn, Lilla Torg FF, Limhamns FF, Liria IF, Rosengård FF, Skegrie BK, Vellinge FF och Vellinge IF
Södra: Anderslövs BoIK, Askeröds IF , Bara GoIF, Genarps IF, Janstorps AIF, Klagstorps IF, Skabersjö IF, Skivarps GoIF, Skurups AIF, SoGK Charlo, Södra Sandby IF och Torna Hällestads IF
 
Division 4, herrar

Nordvästra: Billesholms GIF, Glumslövs FF, Harrie FF, Helsingborg Östra IF, Klippans FF, Ramlösa Södra IF, Råå IF, Skånekurd FF, Tågarps AIK, Vejby IF, Åstorps FF och Ödåkra IF
Sydvästra: BK Flagg, BK Höllviken, FBK Balkan, FC Trelleborg, GIF Nike, LB07, KSF Kosova IF, Malmö City FC, MF Pelister, NK Croatia, Åkarps IF OCH ÖT Smygehuk FF
Östra: Hanaskogs IS,Hjärsås/Värestorp IF, IFK Osby, IFK Simrishamn, Rydsgårds AIF, Snogeröds IF, Staffanstorps GIF, Tomelilla IF, Veberöds AIF, Åhus Horna BK, Öja FF och Önneköps IF
 
Division fyra, damer:

Nordvästra: Allerums GIF, Asmundtorps IF, Fortuna FF, Helsingborgs FF, Hjärnarps GIF, IF Lödde, IF Salamis, Kvidinge IF, Röstånga IS, Teknologkårens IF, TFK Nova Eslöv och Tågarps AIK
Nordöstra: Bjärnums GIF, Edenryds IF, Farstorps GoIF, Gualövs GoIF, Hästveda IF, Hörja IF, Sibbhults IF, Vittskövle IF, Åhus IF och Önnestads BoIF
Södra: Arlövs BI, Dalby GIF, Lindeborgs FF 1948, Malmö City FC, NK Croatia, Onslunda IF, Rydsgårds AIF, SoGK Charlo, Svenstorps IF, Svedala IF, V/V.Klagstorps BK och ÖT Smygehuk FF
 
Division tre, damer:

Nordvästra: Furulunds IK, Klippans FF, Råå IF, Skäldervikens IF, Stehags AIF, Sösdala IF, Teckomatorps SK, Torns IF, Tyringe IF och Ängelholms FF
Nordöstra: Broby IF, Fjälkinge IF (fr.div.2), Gärds Köpinge IF, Hanaskogs IS, Hjärsås/Väretorp IF, IFK Osby, Lönsboda GoIF , Wä IF, Åhus IF (från division fyra) och Östanå Bruks IF
Sydvästra: BK Olympic, DFK Borgeby 09, FC Rosengård 1917, FC Staffanstorp , Hallands Nations FF, Hardeberga BK, Hyllie IK, Lunds BoIS, Oxie SK och Vellinge IF
OBS! IFK Malmö utgår.
Sydöstra: Gislövs IF, Gärsnäs AIS, IK Pandora FF, Janstorps AIF, Köpingebro IF , Lövestads IF, Sankt Olofs IF, Sjöbo IF, Spjutstorps IF och Trelleborgs FF

Publicerad 14 November 2016 15:00

Lokaltidningen Höganäss nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev och få de senaste nyheterna tisdag och fredag